DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

rady od selidah

Na fóru se Mistr Kápě zmínil o tom, že bych mohl udělat menší rozbor KF pro méně zkušené, kteří KF neholdují tak dlouho jako někteří jiní. A tak posílám tohoto kurýra všem, neboť v něm chci nastínit informace, které se vždycky hodí, neboť třeba i staří a zkušení válečníci mohli pozapomenou po rocích lenosti na CZ2 na určité věci :-)

 

1/ Nejdůležitější věc:

Tou je, jak jistě uznáte, ochrana zlata. Každý z nás potřebuje na rozvoj své postavy zlaťáky, které se dají vydělat různými způsoby - získat od protivníků, prací v hostinci, plněním misí (pak také způsob, který trochu leze do peněz - výměnou drahokamů za zlato v poměru 1 drhk = 2 zlaté) a po dosažení 10. úrovně můžete zavítat na tzv. Battleserver, o kterém se zmíním později.

 

Ochrana zlata:

a) Ve chvíli, kdy jste přihlášení na KF a máte u sebe nějaké zlato, je třeba, abyste využívali tzv. Safetyfightu (SF). Tím se míní, že přibližně každých 50 minut (lépe každou třičtvrtěhodinu) zaútočíte na soupeře, kterého zcela jistě porazíte. Tím si zajistíte ochranu na další hodinu, neboť na domovském serveru na vás mohou protivníci zaútočit pouze 1x za hodinu (a ten samý pouze 1x za 12 hodin).

 

b) Pokud se chystáte opustit KF, nikdy u sebe nenechávejte větší sumu, pokud víte, že nedodržíte SF. Pokud máte dostatek zlata, můžete rozšířit své schopnosti (tj. Sílu, Vytrvalost atd.). Pokud ne, nejefektivnější metoda, jak uskladnit minimálně 50% vašich těžce vydělaných zlaťáků, je pomocí obchodníka/tržiště:

 

Nejdřív se podívejte na tržiště a porovnejte ceny zde nabízených věcí s těmi u obchodníka. Pokud jsou na tržišti nižší ceny a vy na nabízené peníze máte prostředky, kupte je. Na tržišti totiž mohou být předměty za méně/stejně/více zlatých jako u obchodníka (a také se zde objevují předměty, které se u obchodníka nalézt nedají, např. Kameny duchů s poškozením bleskem).

Při prodeji nakoupených předmětů využijte stejného postupu. Nejdřív zajděte na tržiště, a tam dejte prodat - trhovec vám vyměří cenu, za kterou od vás daný předmět koupí. Pokud je vyšší než u obchodníka, tak na tom jistě vyděláte ;-)

Pokud je cena nižší, tak se nemusíte obávat, že budete muset čekat 6 hodin, abyste mohli daný předmět nabídnout znovu - prostě ho prodejte u obchodníka za 50% nákupní ceny. Dobré na tomto způsobu uschovávání zlata je to, že nikdy za své zboží nedostanete méně než 50% její nákupní ceny, tj. uschováte si tak polovinu zlata, za něž jste předměty koupili.

 

c) Pokud jste již zadali práci v hostinci a už uběhlo 5 minut, po které se práce dá zrušit, a přitom máte u sebe nějaké zlato, nezbývá než ho věnovat cechu (rozhodně raději než protivníkům). V současné době a začátcích serveru se vyplatí nemít u sebe při práci v hostinci ani zlaťák, neboť je možné, že na vás někdo zaútočí a zlato u vás nechá. Pokud ho nestihnete odeslat cechu, pak mají další protivníci šanci vzít vám 5% až 10% z aktuálního množství zlata ve vašem měšci.

 

Dodatkem k ochraně zlata bych řekl, že pokud někomu pustíte větší množství zlata, tak se pak nedivte, když se na vás (jako předpokládanou kasu) sesype celý jeho cech, obzvláště v začátcích. A budou na vás útočit pravidelně, pokud jim stále budete sypat zlato do chřtánu.

 

2/ Zlato téměř došlo? Útok!

Další nedílnou součástí KF je útočení na protivníky. Lze tak získat primárně zlato, ale také zkušenosti a přesvědčení, které pomáhají v rozvoji postavy. V další fázi hry je tak také možné zkušenosti ztrácet, abyste v levelech nepostupovali rychleji, než chcete (viz. lootování).

 

a) Každé vyhledání soupeře vás stojí 1 zlaťák. Pokud jej nemáte, pak máte pouze dvě možnosti (když pominu tu, že byste vyměnili drahokamy za zlato): buď půjdete do hostince pracovat, nebo prodáte nějaké věci. Mnohočetné vyhledávání protivníků vás tak může stát více, než získáte z výhry, proto se snažte rozvíjet postavu tak, abyste zlatem zbytečně neplýtvali na vyhledávání soupeřů (dokud je vypnutý žebříček, pak lze vyhledávat soupeře v něm).

 

b) Při zvyšování hlavních dovedností (tj. těch 3 bodů, které máte k dispozici při dosažení nové úrovně) si můžete vybrat z 2 hlavních buildů postavy a to:

 

Rytíř (Knight, obrněnec,...)

Tato postava rozděluje své body dovedností mezi zbroj a jednoruční zbraň. Vyváženě tak využívá ochrany zbroje a zároveň má i dostatečné zranění, které protivníkům uštědřuje.

 

Příklad buildu:

Zbroj: 55

1H: 65

2H: 0

 

Speciální formou tohoto buildu je tzv. Želva (Turtle), která preferuje mocnou zbroj, přes kterou téměř nikdo nepronikne, před vyváženým zraněním a obranou. Nicméně nevýhodou želvy je to, že čím více má bodů ve zbroji oproti zbrani, tím větší má za to sankci, která se projevuje procentuálním úbytkem obrany, kterou poskytuje zbroj.

 

Příklad buildu:

Zbroj: 90

1H: 30

2H: 0

 

Extrémní případ, který nedoporučuji, leda byste chtěli útočit pouze na berzerky (viz níže):

Zbroj: 112

1H: 8

2H: 0

 

Další méně častou formou buildu Knighta je tzv. Šermíř (Nájezdník, také dokonce 1HZerg), který se spoléhá na silnou jednoruční zbraň, podporovanou pouze slabší zbrojí.

 

Příklad buildu:

Zbroj: 21

1H: 99

2H: 0

 

Berzerk (Obouručák, Zerg, Berserker,...)

Tento build se spoléhá především na masivní poškození způsobená obouruční zbraní. Čistý berzerk dává své body dovedností pouze do obouruční zbraně, aby měl rychlý přísun ničivého arzenálu obouručních zbraní. Nezajímá se vůbec o zbroj.

 

Příklad buildu:

Zbroj: 0

1H: 0

2H: 120

 

Další variantou berzerka je tzv. Paladin, tj. berzerk se zbrojí. Ten se snaží využívat zbroje, aby obdržel od protivníků menší zranění, zatímco on působí paseku svou obouruční zbraní. Nutno však dodat, že díky absenci štítu je jeho ochrana nízká a vzhledem k tomu, že dává body dovedností do zbroje, není ani jeho útok tak masivní jako u čistého berzerka.

 

Příklad buildu:

Zbroj: 40

1H: 0

2H: 80

 

Další varianty berzerka jsou čirá zhovadilost (nicméně už jsem se s nimi setkal) a nebudu je uvádět, aby se toho někdo nechytl.

 

c) Pokud jste si ujasnili, jaký chcete být build, můžete začít lootovat. To znamená útočit na kasičky, které jste při svých útocích našli a krást jim jejich nehlídané zlato. Za ně pak zlepšujete svou postavu, aby byla ještě silnější a mohla si troufnout na silnější protivníky.

 

Existují tři hlavní strategie jak lootovat:

1) Kontinuálně zvyšovat úroveň a díky lepšímu vybavení drtit protivníky, přičemž většinu zlata utratíte za vybavení. Tento způsob se však v pozdější fázi hry stane vaší zkázou, protože nebudete postupovat v levelech tak rychle, jako protivníci ve svých schopnostech a zanedlouho vás hravě předčí.

 

2) Zvyšovat skilly a udržovat pomocí snižování zkušeností stejnou úroveň, přičemž téměř všechno zlato utratíte za své schopnosti (Síla, Vytrvalost...). Tento postup je velmi efektivní, avšak v pozdější fázi hry také nepříliš vhodný, protože pak vás budou vysoké levely válcovat svým vybavením a velkou porcí životů dalece přesahujících ty vaše.

 

3) Zvyšovat skilly a zároveň pomalu stoupat v levelech nahoru se tedy zdá jako ta nejlepší možnost, neboť budete mít sílu spočívající ve vašich schopnostech a zároveň vysokou úroveň, která vám zajistí sílu vybavení, čímž se zařadíte mezi "top lootery".

 

3/ Vzhůru na misi!

Další možností, jak si v KF vydělat, je plnění misí v menu Souboj. Zde si můžete vybrat, jestli půjdete světlou cestou Rytířů světla, anebo budete ničit a pálit vesnice jako příslušník Hordy temnoty. Ač se může přesvědčení zdát k ničemu, časem narazíte na předměty, které budou ke koupi vyžadovat určitou úroveň přesvědčení.

 

Při plnění misí se nevyplatí vyplýtvat všech 60 (120 při prémium účtu) minut najednou v jedné dlouhé misi. Získáte sice větší počet zlata a zkušeností najednou, ale ve většině případů to není nejefektivnější postup. Ten spočívá v zadávání misí po nejkratší možné době, a to po 10 minutách (tzv. desetiminutovky). Tím získáte mnohem vyšší šanci, že na své misi budete mimořádně úspěšní a odnesete si z ní i několik stovek zlatých.

 

Výše zisku z misí se časem zvyšuje, takže se nemusíte bát, že třeba na úrovni 30 budete stále dostávat 15 zlatých z mise.

 

4/ Mám zlato - chci zvýšit skilly!

Za ukořistěné zlato je v první řadě důležité zvyšovat schopnosti (Síla, Vytrvalost,...). Jak je ale zvyšovat, aby to vyhovovalo vašemu stylu hry? To si teď ukážeme (uvádím nejpoužívanější buildy z výše zmíněných).

 

Knight

Nejdůležitějšími staty pro něj jsou Obratnost a Vykrytí úderu (VU). Nicméně neměl by zapomínat ani na ostatní staty, jinak by se i tak mohl stát snadnou kořistí, protože by nedokázal zasáhnout soupeře kvůli nízkému Bojovému umění (BU). Je tedy třeba, aby rovnoměrně zvyšoval všechny dovednosti, přičemž by měl mít vždy BU,VU vyšší, než ostatní skilly (k čemuž navádí i skutečnost, že BUVU stojí 2x méně než Síla atd.).

 

Příklad skillů:

Síla: 121

Vyt.: 105

Obr.: 120

BU: 205

VU: 209

 

Želva

Pro tu platí zmíněné pravidlo o to víc, že její prioritou je zbroj. Obratnost by měla mít hodně vysoko, aby ještě posilovala sílu své zbroje.

 

Příklad skillů:

Síla: 99

Vyt.: 105

Obr.: 170

BU: 205

VU: 209

 

Berzerk

Pro tento build je nejdůležitější Síla a Bojové umění. Na fóru se vedly dlouhé diskuse, jestli také vykrytí úderu a dle mého je pro zerga vykrytí úderu dokonce důležitější než bojové umění. Ale to ponechám ostatním. Jelikož berzerk nemá zbroj, je absolutně zbytečné zvyšovat u něj Obratnost. Také vytrvalost nepotřebuje mít tak vysokou, neboť většinu svých protivníků udolá dříve, než vypotřebuje všechna svá kola útoků.

 

Příklad skillů:

Síla: 150

Vyt.: 105

Obr.: 5

BU: 210

VU: 235

 

Paladin

Tento druh berzerka se liší od svého čistého kolegy tím, že má zbroj. Tím pádem je u něj důležité zvyšovat Obratnost, a to o to víc, neboť nemůže užívat štít. Také vytrvalost musí udržovat o něco vyšší, neboť nedisponuje takovou silou, aby své protivníky zmasakroval v pár kolech.

 

Příklad skillů:

Síla: 150

Vyt.: 120

Obr.: 115

BU: 210

VU: 220

 

5/ Není co dělat? Vzhůru na Battleserver!

Na Bojiště (Battleserver, BS) se dostanete pomocí kliknutí na odkaz Bojiště, kde si pak vyberete způsob tažení, jaký vám vyhovuje. Při prvním tažení doporučuji nejdříve zvolit tažení zdarma, abyste si - jak se říká - obhlédli terén a nic vás to nestálo. Nicméně na Bojiště je možné vstupovat teprve až po dosažení úrovně 10.

 

Jakmile kliknete na Zahájit tažení, tak budete přeneseni do prostředí Battleserveru (tedy za předpokladu, že máte dostačující vybavení na váš level - pokud ne, budete si muset nějaké pronajmout, anebo vyměnit). Zde můžete bojovat jak s hráči stejným způsobem jako na domovském serveru, tak s nemrtvými bojovníky, kteří čekají, aby vám mohli zblajznout vaše mozky :D

Při boji na BS se nemusíte obávat, že by vás někdo okradl, a proto zde také je pouze 5minutová ochranná doba, nikoliv hodinová jako na domovském serveru. Pokud na vás někdo zaútočí, nesebere vám 5 - 10% vašeho zlata, ale bude odměněn podle koeficientu.

Tento koeficient stoupá pokaždé, když zvýšíte nějaký skill, či přidáte do výzbroje nové vybavení. Obecně platí, že čím vyšší koeficient jste, tím více zlata dostanete za poražení protivníka. Ovšem pozor, pokud budete na BS útočit na nižší koeficienty než jste vy, dostanete řádově o desítky procent méně než při výhře nad stejným koeficientem (příklad: koeficient 6 dostane při výhře nad Kof. 6 350 zlatých, ale při výhře nad Kof. 5,5 pouze 50 zlatých (odhad)).

 

Tažení končí po uplynutí sjednané doby (tj. 72 hodin při tažení zdarma, 96 hodin při tažení za 150 drhk a 168 hodin při tažení za 250 drhk) nebo naplněním stanoveného počtu bojů (100, 200, 400). Po ukončení tažení se získané zlato převede na tento server (okamžitě, takže buďte v SF) a získané bitevní body se promění na zkušenosti (nicméně neznamená, že pokud máte 50 BB, tak dostanete 50 zk, spíše počítejte méně).

 

Univerzální a ten nejlepší postup, jak vytvářet vaši postavu a jak hrát, vám nedám, ale snad vám tento návod trochu pomůže :-) Pokud budete mít jakékoliv otázky, neváhejte mě kontaktovat pomocí kurýru. Dozajista na něj odpovím :-)

vytvořil ladagot

aktualizováno: 17.03.2024 12:04:20